În cadrul Campionatului Mondial de la Londra, Usain Bolt și-a luat la revedere de la fani și s-a retras din sportul care l-a consacrat. Bolt, în vârstă de 30 de ani, a câștigat 8 medalii olimpice  de-a lungul carierei sale în atletism.

Este foarte trist că trebuie să plec acum„, a spus jamaicanul, care a încheiat un turneu de onoare al stadionului din Londra, duminică seara.

Usain 2Când a fost întrebat dacă ia în considerare o revenire în atletism, a declarat că a văzut mulți sportivi care se retrag, doar pentru a reveni mai târziu. Din păcate, performanțele lor nu sunt pe măsură. Tocmai de aceea, Bolt susține că decizia sa de a se retrage este finală.

În penultima sa cursă de 100 m, jamaicanul a reușit să obțină bronzul, în timp ce în ultima cursă de sâmbătă seara a fost nevoit să se retragă, datorită unei accidentări.

Britanicii Chijindu Ujah, Adam Gemili, Daniel Talbot, Nethaneel Mitchell-Blake au reușit să obțină un nou record european, 37 sec 47/100, devansând în finală SUA (M. Rodgers, J. Gatlin, J. Bacon, C. Coleman), 37 sec 52/100, și Japonia (S. Tada, S. Iizuka, Y. Kiryu, K. Fujimitsu), 38 sec 04/100.

Bolt a declarat că performanța obținută în ultimele curse nu îl întristează:

Îmi amintesc că după ce am pierdut cursa de 100 de metri, cineva mi-a spus: Usain, nu-ți fă griji. Și Muhammad Ali a pierdut ultima luptă, așa că nu fi stresat de asta„.